News
Vyjádření vedení společnosti MICo Medical s.r.o.
October 9, 2020

Reakce společnosti MICo Medical k článku publikovaném na internetovém zpravodajském portálu aktualne.cz ze dne 9.10. 2020

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/prymula-dekuje-za-50-ventilatoru-ppf-182-kusu-od-drobnych-da/r~622ea12c096f11ebb115ac1f6b220ee8/

I přesto, že je článek zpracován na základě dostupných informací (tisková zpráva PPF, bývalé tiskové zprávy MICo Medical, rozhovor s panem Denner na Lupa.cz a informace z Twitteru), obsahuje řadu nepřesností a zavádějících informací. Pro příště by bylo vhodné napřímo kontaktovat minimálně hlavní aktéry v článku. Za MICo Medical mohu garantovat, že bychom Vám odpovědi, pokud by se otázky týkaly výrobní části ,dodali obratem, nebo ve Vámi požadovaném čase. Bohužel nás nikdo nekontaktoval a článek tak vznikl bez našeho vyjádření.

Plicní ventilátory CoroVent, na které se lidé složili v jarní sbírce na Donio.cz, byly vyrobeny v počtu 182 kusů a jsou připraveny k použití. Všechny peníze, které lidé poslali, tak byly použity na tento projekt. Zařazení ventilátorů do praxe, tedy přímo do nemocnic k pacientům, však není na rozhodnutí výrobce, ani ČVUT, ale na Ministerstvu zdravotnictví. I přesto, že jsme se k získání standardní certifikace CE (Evropská certifikace) nikde nezavázali, tak činíme všechny kroky k tomu, abychom ji v co nejkratším možném termínu získali. Tento proces ale trvá řadu měsíců a není v našich silách ho nikterak urychlit. V srpnu se nám po 4 měsících intenzivní práce podařilo získat americkou certifikaci FDA EUA, která umožňuje použít přístroj v urgentních případech v zemích, které tuto certifikaci akceptují. Jedná se například o celé území Severní i Jižní Ameriky, některé země Asie, Austrálie a další země světa. Použití ventilátorů CoroVent v České republice před dokončením certifikačního procesu je možné pouze na základě výjimky udělené Ministerstvem zdravotnictví dle podmínek stanoveným zákonem.

Ve zprávě se dále pozastavujete nad předáním 50 ventilátorů od PPF českým nemocnicím. Jedná se o ventilátory, které jsme vyrobili již na jaře na základě dohody s PPF nad rámec zmíněných 182 ks. PPF je nyní poskytla napřímo českým nemocnicím ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví, díky čemuž se usnadnil proces jejich převzetí a předání. Ventilátory, na které se lidé složili, jsou úplně stejného typu, jen proces jejich vyjmutí ze skladu a umístění do nemocničních zařízení je procesně i legislativně náročnější a aktuálně se řeší. Pokud by byla situace v České republice opravdu kritická a hrozil by nedostatek plicních ventilátorů, zcela jistě nezůstanou žádné CoroVenty zavřeny ve skladu, kde mimochodem prochází nepřetržitým testováním, aby byly připraveny k použití.

Ve Vašem článku dále chybně uvádíte, že ventilátory darované PPF půjdou do tří nemocnic, ve skutečnosti jsou však určeny pro šest nemocnic – kromě Vámi jmenovaných VFN Praha, FN Motol a FN Plzeň se jedná ještě o Thomayerovu nemocnici, FN Hradec Králové a FN Královské Vinohrady.

Dále bychom zdůraznili, že ve všech zprávách, které jsme kdy za MICo Medical vydávali, bylo všem, jež na projekt přispěli, poděkováno a to jak týmu pana profesora Karla Roubíka z ČVUT, tak i dárcům ve sbírce na Donio.cz a firmám, které se do projektu zapojily. To je také uvedeno v TZ PFF, která je k dispozici na webových stránkách společnosti PPF.

Rád bych Vás požádal, abyste nás v případě dalších článků o CoroVentech kontaktovali pro případná upřesnění. Pan Kapler není o dalším vývoji CoroVentů už řadu měsíců blíže informován a i když se k projektu stále vyjadřuje, nelze brát jeho informace za relevantní a jde jen o jeho soukromý názor. Za projekt CoroVent se oficiálně vyjadřuje pouze ČVUT a MICo Medical a zprávy od ostatních lidí nejsou oficiálním stanoviskem výrobce ani vývojářského týmu. 

 

Jiří Denner,

CEO, MICo Medical

 

 

Back to all news
More news

MICo Medical s.r.o.

Budischowského 1073
674 01 Třebíč
Czech Republic

VAT: 09102639

Order consumables

We are part of MICo Group s.r.o.
© MICo Medical s.r.o., 2020